Za poduzeća, usvajanje zelene tranzicije i održivog poslovanja donosi prednosti poput povećanja profitabilnosti (smanjeni troškovi energije i resursa), povećanje konkurentnosti i poboljšanje reputacije, jer održivi proizvodi i usluge postaju sve traženiji, a poduzeća koja ih nude imaju prednost na tržištu. Također, još jedna prednost je veća motiviranost i zadovoljstvo zaposlenika i klijenata, jer društvena odgovornost prema okolišu postaje sve bitnija u društvu.
Neki od načina i aktivnosti s kojima se Vaše poduzeće može prilagoditi održivom razvoju i zelenoj tranziciji su uspostavljanje održivih ciljeva i politika usklađenih s Vašim poslovanjem, ulaganje u održive tehnologije i prakse koje će pomoći da se smanji utjecaj na okoliš te izgradnja održive kulture koja promiče održivost u svim aspektima poslovanja.
Temelj zelene tranzicije i postupak kojim se dolazi do poboljšane energetske učinkovitosti i smanjenja emisije stakleničkih plinova je korištenje obnovljivih izvora energije. Neki od najčešćih načina dobivanja električne energije iz obnovljivih izvora energije su iz energije vode, vjetra i sunca.
U ovom članku ćemo se osim teme zelene tranzicije dotaknuti i teme obnovljivih izvora energije te konkretnije izgradnje i postavljanje solarnih elektrana. Za takav način dobivanja električne energije, poduzeća, kao i građani već godinama iskazuju sve veći interes u Hrvatskoj.
Prema udruženju Obnovljivih izvora energije Hrvatske (OIEH) Hrvatska se u prosincu 2023. godine napajala u potpunosti četiri dana energijom iz obnovljivih izvora energije. A najveći razvoj proizvodnih kapaciteta za korištenje energije iz obnovljivih izvora u 2023. godini obilježila je izgradnja solarnih elektrana. Razvoj takvog načina dobivanja električne energije bilježi rastući trend jer su za to konačno stvoreni pogodni uvjeti u Hrvatskoj. Prema izračunima, ako se takav trend nastavi, Hrvatska će u 2025. godini u sustavu imati 963 MW, što je čak 501 MW više nego trenutačna snaga dobivena iz solarnih elektrana (OIEH, 2024). Što se tiče kućanstava, ulaže se u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kako bi se proveo program poticanja ugradnje solarnih elektrana na obiteljskim kućama.
A što s poduzećima? Kako bi se subvencioniralo ulaganje u projekte zelene tranzicije i održivog razvoja, hrvatska ministarstva i agencije provode niz Mehanizama i Financijskih instrumenata kako potaknuli poduzeća na takva ulaganja. HAMAG-BICRO provodi “Mehanizam za oporavak i otpornost” gdje svaka investicija odnosno projekt mora biti u skladu s načelom “Ne činjenja znatne štete” (Do Not Significant Harm Principle – DNSH). U okviru kojeg se kroz povoljne zajmove iznosa do 100.000 eura (do 30 % obrtnih sredstava) uz kamatnu stopu 0,8% potiče ulaganje u zelene tehnologije, kružno gospodarstvo, obnovljive izvore energije, i energetsku učinkovitost, kao i druga ulaganja vezana uz digitalizaciju i konkurentnost.
Još su i najavljeni Pozivi “Potpora poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo” i “Modernizacijski fond” koji također potiču ulaganja poduzetnika u projekte koji se drže okvira načela zelene tranzicije i održivog razvoja. O njima će se pisati u idućim člancima.
Ako ste vlasnik poduzeća i planirate projekte vezane uz energetsku učinkovitost kako bi ostvarili veću konkurentnost na tržištu obratite na obratite nam se putem obrasca na našoj web stranici. Također nam se možete obratiti putem e-maila na info@impulsanalitika.eu.